ekoporadna

Kladný vztah k přírodě si často vytváříme na základě osobního kontaktu s živými tvory. Správný vztah k nim znamená však kromě radosti také povinnosti a péči.

Tato rubrika není věnována péči o domácí zvířata, ale věnuje se problematice, jak postupovat v případě nálezu zraněného zvířete, dále zde naleznete užitečné rady a tipy, jak jednat v kontaktu s volně žijícími živočichy, které můžete potkat v přírodě.

Co s poraněným zvířetem?

Našli jste při procházce v lese nebo v okolí svého bydliště zraněné zvíře? Jaké jsou základní zásady při nalezení a kdy je nutná pomoc člověka, to vše se dozvíte na těchto stránkách. Pokud potřebujete poradit, co s malým ježkem na podzim, s vypadlým ptáčetem, jak pomoci labuti v zimě a jak se zachovat, najdete-li zdánlivě opuštěného srnečka, můžete se ve Středočeském kraji obrátit na více organizací.

Záchranná stanice AVES Kladno

Záchranná stanice AVES vznikla v létě 2000. V roce 2001 byla otevřena veřejnosti a stala se členem NSZS. Stanicí projde ročně kolem 1000 živočichů. K nejčastějším patří sovy a dravci a v jarních měsících mláďata. AVES se podílí též na záchovných programech ohrožených druhů na podporu a zvýšení jejich početnosti.

Působnost na území obcí s rozšířenou působností: Kladno, Kralupy nad Vltavou, Mělník, Neratovice, Rakovník, Slaný, Černošice- západně od Vltavy.

Více informací naleznete na adrese  http://www.zachr-stanice.cz/

Stanice pro handicapované živočichy Huslík

Záchrannou stanici Huslík provozuje ZO ČSOP Polabí. Hlavní náplní činnosti je péče o zraněné volně žijící živočichy a především praktická ochrana přírody. Předním cílem je uzdravení a navrácení vyléčených živočichů zpět do volné přírody. Další činností je i osvětová činnost v mateřských školkách, základních školách a pro širokou veřejnost. Také pořádání různých přednášek a exkurzí do stanice s názornou ukázkou, jak se o zraněné zvíře postarat a jak pokračuje jeho osud ve stanici eventuálně návrat do volné přírody.

Působnost na území obcí s rozšířenou působností: Brandýs nad Labe, Stará Boleslav, Český Brod, Jičín, Kolín, Lysá nad Labem, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk, Poděbrady

Více informací naleznete na http://www.zachranazivocichu.cz/

Záchranná stanice pro živočichy ČSOP Vlašim

Záchranná stanice byla založena v Podblanickém ekocentru v roce 1994 Českým svazem ochránců přírody Vlašim. V roce 2011 byla vybudována nová, veřejnosti nepřístupná léčebná část stanice nedaleko obce Pavlovice, jejíž součástí je i veterinární ordinace. Prostory stanice v centru Vlašimi byly rekonstruovány v ryze expoziční část s názvem paraZOO, kde mohou návštěvníci shlédnout nejrůznější zástupce volně žijících živočichů České republiky a především se dozvědět řadu informací o možnosti ochrany zvířat a prevenci jejich zraňování.

Působnost na území obcí s rozšířenou působností: Benešov, Čáslav, Humpolec, Kutná Hora, Pacov, Pelhřimov, Říčany, Vlašim, Černošice- východně od Vltavy

Více informací naleznete na http://www.csopvlasim.cz/

Záchranná stanice Ochrana fauny ČR

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan bylo zprovozněno v červenci 2012. V areálu se nachází vybavená veterinární klinika, pooperační karantény, sklady, rozlétávací věž, ubytování pro studenty, místnosti pro archiv OFČR, školící středisko, dílny a garáže. Samotná nemocnice pro zvířata je moderně řešená budova s voliérami. Součástí areálu jsou také expozice trvale handicapovaných živočichů, expozice sladkovodních ryb, přírodní amfiteátr, recepce s obchůdkem.

Působnost na území obcí s rozšířenou působností: Dobříš, Příbram, Sedlčany, Soběslav, Tábor, Votice

Více informací naleznete na http://www.ochranafauny.cz

Záchranná stanice živočichů Rokycany

Na Rokycansku působí od roku 1990 záchranná stanice živočichů pracující pod hlavičkou 29/01 Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech. Hlavním cílem a poslání stanice je záchrana a léčení poraněných či jinak handicapovaných volně žijících živočichů a jejich příprava na návrat do volné přírody, péče o opuštěná mláďata, záchranné přenosy obojživelníků z míst jejich bezprostředního ohrožení, v zimních měsících péče o hibernující živočichy.

Působnost na území obcí s rozšířenou působností: Beroun, Hořovice, Rokycany

Více informací naleznete na http://www.csop.erc.cz/zachstanice.php

Záchranná stanice Lesů hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy

Od září roku 2011 v Praze vznikla nová záchranná stanice pro zraněné volně žijící živočichy. Lesy hlavního města Prahy byly magistrátem hlavního města Prahy pověřeny převzetím zařízení, provedením rekonstrukce a zahájením provozu záchranné stanice pro volně žijící zvířata v Praze- Jinonicích. V současné době se v záchranné stanici nachází zázemí pro intenzivní péči o zraněné živočichy a mláďata, zázemí pro ošetřovatele, veterinární ošetřovna, přípravna a sklad krmiva a karanténní místnost. Nutnými opravami prošla i část voliér, které se na pozemku nacházejí.

V pracovní době od 8 do 16 jezdí pro zvířata z celého katastrálního území obce s rozšířenou působností Černošice Pražská zvířecí záchranka. V ostatní dobu zajišťují péči stanice v Kladně a ve Vlašimi.

Více informací naleznete na http://www.lesypraha.cz/

Záchranná stanice spolku PENTHEA

Záchranná stanice Penthea zajišťuje komplexní péči handicapovaným volně žijícím živočichům, tj. živočichům poraněným, nemocným, oslabeným prochladnutím, parazity nebo hladověním, mláďatům v situacích, které ohrožují jejich přežití, živočichům s příznaky otravy, živočichům patřících k migrujícímu nebo hibernujícímu druhu, který se vyskytl v přírodě v nevhodnou roční dobu, nebo živočichům, u kterých jsou porušené přirozené vzorce chování. Spolek Penthea také provozuje zookoutek v Dolní Břežanech.

Záchranná stanice Penthea přijímá handicapované živočichy ze správních obvodů obcí Praha, Neratovice, Brandýs nad Labem, Kralupy nad Vltavou, Český Brod, Říčany, Černošice a Beroun.

Více informací naleznete na http://www.dravci-penthea.cz/

Environmentální výchova, vzdělávání a osvěta

Environmentální výchova, vzdělávání a osvěta